Екскурс в історію і термінологію
Гербáрій (лат. herbarium, herbarius, від «herba» — трава, рослина; в перекладі означає «травник»; в буквальному перекладі "стосовна до трав (книга)") — колекція спеціально зібраних засушених рослин, призначених для наукової обробки, навчання, або установи, що зберігають колекції засушених рослин і ведуть їх наукову обробку.
Етикетка з гербарію Львівського університету (LW), який колись носив ім'я Яна-Казимира. |
Етикетка гербарного зразка, написана власноручно ботаніком зі світовим іменем - Ф. Шуром. (Schur F.)! |
Гербарний зразок це майже юридичний документ. Дослідник, який знаходить не відомий досі вид обов'язково повинен зібрати цей вид у гербарій, серед кількох гербарних зразків обрати найбільш типовий і здійснивши опис ознак цього виду за типовим зразком опублікувати свої данні у спеціалізованому виданні, дотримуючись певних правил. У своїй статті він обов'язково вказує в якому гербарії зберігається зразок, за яким було описано новий вид (ти́повий зразок (від слова тип)). Якщо ж такого зразка немає то вид не визнається, а назва цього виду отримує статус nomen nudum (голе ім'я). Ти́пові зразки - найцінніші гербарні зразки в науковому плані. Якщо ж дослідник зібрав кілька зразків виду, який він описує як новий, то один із зразків це тип, інші отримують назву ізотипів. Ізотипи розсилаються у різні гербарії і теж становлять значну наукову цінність.
Ще один цікавий різновид гербарних зразків це ексикати (Exicati),від латинського exsiccatum —висушений, які виникли у середині 19 століття. По суті це гербарні колекції, які випускалися великими тиражами для обміну чи продажу. До такої колекції, яка найчастіше представлена у вигляді книги, додається Schedae (список), в якому зведена інформація усіх етикеток з нумерацією зразків. Детальніше про ексикати можна прочитати тут. Ексикати самі по собі, зазвичай, дуже гарні, а також мають значну історичну і наукову цінність (зокрема для систематиків).
Сторінка з мікологічного ексикату. |
Список, який додавався до ексикату. |
Зразок з ексикату, який містить водорості |
А це фрагмент найстаріших мікологічних ексикатів, виданих учнем К. Лінея Я.Ф. Ерхартом (зберігаються в Харківському університеті ім. В.Н. Каразіна (фото надав А. Акулов) |
Гербарій Львівського національного університету ім.Івана Франка - найстаріший в Україні. Минуле-теперішнє-майбутнє.
У гербарії LW розміщена гербарна колекція Філіпа Йогана Фердінанда Шура (Schur F.) 1853 року. За чутками - остання колекція, яку він продав. Ця колекція нараховує 8000 зразків, якими представлено 3500 видів. В основному це збори з Південних Карпат. У світі таких колекцій лише дві.
гербарний зразок з великої іменної колекції Ф. Шура |
Антоній Реман ( Rehman A.) (1840-1917), зібрав 9067 зразків, які представляють 3000 видів (з яких 500 видів це Мохи) під час своїх експедицій до Південної Африки (перша 1775-1777, друга - 1787-1789). Зараз ці зразки зберігаються у гербарії Львівського національного університету ім. І. Франка, і представлені у каталозі, який вийшов цього року. Також зібрав велику колекцію рослин з роду Hieracium (Нечуйвітер) з території України, Білорусії і Татр. Загалом колекція Ремана - 35 тисяч зразків.
Hieracium Антонія Ремана з околиць Львова |
Конверт з мохом з Південної Африки підписаний А. Реманом |
Конверти складають у гербарні коробки. Конверти з особливо цінними зразками - типами, позначені додатковими етикетками. У Ремана таких багато. |
Гелена Йозефа Кшеменєвська (Krzemieniewska H.) (13.03.1878-28.05.1966).
Фізіолог рослин, мікробіолог, ботанік, міколог. Отримала численні почесні нагороди (Золотий хрест, державна нагорода Польщі ІІ ступеня, Хрест офіцерського ордену відродження Польщі) Зібрала колекцію (1924-1941) слизовиків з Чорногори, Чивчин, Львова та Львівської області (1700 зразків). Серед цих зразків - ти́пові зразки, та зразки рідкісних для України видів.
Слизовики Г.Кшеменєвської |
Отто Яаап (Jaap O.) (1864-1922) - відомий міколог. У гербарії LW зберігається надзвичайно цінна колекція слизовиків, яка зберігається в оригінальних сірникових коробочках, в які була поміщена від самого початку.
Про правовий статус Гербаріїв
На урочистому засіданні також був присутній Олександр Олександрович Кагало (Інститут екології Карпат), який звернув увагу на те, що статус гербаріїв в Українському законодавстві ніяк не визначений. Фактично слово гербарій у всіх правових документах фігурує лише шість раз, що найчастіше пов'язано з наданням гербарію статусу національного надбання.
Оскільки завдання гербарію значно відрізняються від завдань музеїв, а також гербарні зразки не можуть бути оцінені в грошовому еквіваленті то і гербрарії не можуть бути просто включені до переліку музеїв. Потрібно сформувати окремий розділ, який стосувався би наукових колекцій і допоміг врегулювати безліч нагальних питань життя гербаріїв України. Сформовано ініціативну групу на базі представників інституту екології Карпат та Львівського національного університету - працівників гербарію та наукового куратора гербарію, та ін, яка покликана сформувати подання до відповідних органів міста з метою формування відповідного закону.
Співпрацювати з цією групою люб'язно погодилась проректор з науково-педагогічної роботи - Звенислава Ігорівна Мамчур, яка також була ідейним натхненником публікації каталогів мохів А. Ремана і Р. Вільчека.
Отака от історія про гербарій)
Немає коментарів:
Дописати коментар