Intro
Щось мене покинуло натхнення, чи то розлінилась я остаточно і давно нічого не пишу тут. А може вся справа в тому, що мандрівки стають все довшими і невідомо чи комусь взагалі може бути цікаво, що я місяць чи два роблю в квадраті 60*60 км в безлюдних, чи малолюдних горах :). Адже це вже дуже докладні дослідження, дуже маленького клаптика Землі, і тому - мало цікаві широкому загалу. Але, якщо раптом є охочі на такі дописи - пишіть в коментарях і я буду мати більше натхнення, щоб це написати. Взагалі - пишіть, що вам найцікавіше тут читати, а то я в дезорієнтації стосовно розвитку цього блогу.На початку грудня завіяло мене всього лиш на три дні на Закарпаття і це цілком підйомний ще об'єм для написання, а головне - прочитання :)
А почалось все з конференції для ботанів. І важко було відмовитись від перспективи з'їздити на мою персональну землю обітованну - Закарпаття, а тим більше в мій персональний Єрусалим - Ужгород. Попутно вирішила нарешті втрапити нарешті в Мукачево. Найскладніше з того всього, звісно було написати тези на конференцію. Але з цим важким завданням я тако-сяко впоралась (то вам не в блозі строчити). Написала також, до чудових знайомих з Унґварщини, які обіцяли на вулицю не виганяти. То ж настрій чудовий, квитки на руках, прокинулась в 5 ранку навіть без будильника, поїхали!
Електричка Львів-Мукачево відправляється з головного вокзалу біля 7 ранку, правда до вокзалу ще спробуй дістатись з мого заокраїнного Сихова. І в мене були всі шанси на цю електричку не встигнути. Насправді, я заскочила в поїзд за хвилину до відправлення, але на цьому мої пригоди не закінчились - не встигли ми від'їхати, як в моєму вагоні, правда не біля мене (що дивно), але неподалік - заіскрило і бахнула немаленька електродуга. Пів вагону перелякалось і підняло кіпіш. Прийшов начальник поїзду, подивився багатозначно і пішов. А потім ми помітили - що опалення вимкнули і в вагоні почало ставати все холодніше. Після Сколе і Славсько вийшли лижники, а запаси тепла остаточно вичерпались. Я дивилась на проминаючі за вікном ліси, виростаючі гори, холодні синьо-зелені ріки з крижаними серпанками і слухала Phil Thornton - Tibetian mediation. Це той тип музики, коли з часом перестаєш усвідомлювати - що музика, а що звуки, які пробиваються крізь навушники і реальність розмивається. Особливо, коли спостерігаєш мінливий холодний пейзаж за вікном, поступово світає і починаєш вловлювати плин вічності навколо. Атмосфера наближалась до ірреальної.
![]() |
Костел і цвинтар притулились на пагорбі |

Тунелі, схили, долини, безконечний танець форм і відтінків чорно-білих картин. Все таке, наче на старих світлинах. Коли вічність дивиться тобі в обличчя.
Наростання висоти схилів досягло апогею в районі Воловця, а потім гори наче примари розтанули ще швидше, ніж з'явились і ми опинились на Закарпатській рівнині - рівній, як стіл. А потім настало Мукачево.
Munkács
Здалось, що на дворі тепліше, ніж було в вагоні. Я сіла на маршрутку з написом "центр", щоб проїхати дві зупинки. Таких автобусів у Львові вже нема майже цілу вічність. А тим більше ці дивні номери маршруток - з дефісом. Атмосфера ірреальності продовжувалась і тягнулась густими пасмами. Просто навпроти зупинки з написом "центр" я побачила непогане з вигляду кафе і вирішила, що саме час випити чогось гарячого.Мені запропонували каву приємні працівниці закладу з Закарпатським, милим моїй душі, акцентом. Напівусвідомлено я сіла за столик цього, з претензією на палац в дизайні, закладу, заплющила очі і перетворилась на слух. На душі ставало тепліше, разом з приходом усвідомлення повернення додому. Від різних куточків столу до мене линуло Закарпаття багатомовне - два поважних дядьки старшого віку за сусіднім столиком попивали коньяк і розмовляли на угорській. За іншим - відбувалась зустріч родичів, одні повернулись ненадовго із закордону і сплітали затишну розмову закарпатського діалекту, характерного для цієї частини області, з усіма цими непомильними інтонаціями і способом вимови найзвичайніших слів, густо пересипаних угорськими. Вчувалась ця особлива сердечність і відкритість, яка існує виключно тут - на теренах Срібної землі. З тією ж сердечністю мені подали мою каву, до якої я попросила "пів деци коньяку" упиваючись відчуттям наростаючого щастя від абсолютно щирої посмішки офіціантки і від того, що ніхто не здивувався, не подивився осудливо і не перепитав "шо -шо?" як би то зробили у Львові. Від іншого столика почулась російська - хтось говорив по телефону.
Особливо тішили мене мої спостереження за людьми тим - що вони всі легко перемикались з однієї мови на іншу, абсолютно невимушено і незамислюючись. Явище, яке в окупованому понаєхавшими Львові вже майже не існує - зараз у нас більш принципові позиції, зумовлені політичною ситуацією. А колись я робила так само - я в принципі навіть не помічала раніше якою мовою розмовляю, бо це не дуже було для мене принципово.
Я дивилась на людей навколо, що не усвідомлювали своєї удачі - знати одну з найскладніших в світі мов, не докладаючи до того жодних зусиль. Те саме, що я знаю польську, просто проживаючи у Львові. Щоправда я не розмовляю нею, а всі ці люди ще й до всього мають можливість практикуватись у розмові.
Відтанувши фізично і душевно (принаймні частково) я вирушила блукати містом, хаотично складаючи маршрут вуличками, маючи на увазі врешті втрапити до замку. Дорогою зустріла декілька груп циган - ромів, з їх ромською мовою) Безконечний мікс мов не закінчується тут ніколи.
Блукаючи абсолютно хаотично, я врешті побачила майже всі основні must-see місця в Мукачево.
А огляд я почала просто від кафешки в якій засідала.
Let`s take a look...
Костел cвятого Мартина |
Меркурій |
Пам'ятник Духновичу |
Ратуша схожа на пряничний будиночок :) |
Суцільно заплетені виноградом стіни будинків, паркани, балкони.
Дивні скульптурки на проспектику пішохідному, який веде до ратуші. |
І навіть пам'ятник гусакові - фотографу )
А також - Мукачеов- неформальне, Мукачево - філософське, Мукачево непомітне )
Та найголовніше - Латориця. Хотілось дістатись річки, відчути її спокійну байдужість і при тому живість, глянути в холодні води вічності і минучості. Старе місто продовжувалось до ріки, а за нею, вже через радянського періоду міст - новобудови типового плану. Але сама ріка... Я стояла біля води і мені здавалось, що вдивляючись в Латорицю - можна зрозуміти, якщо не природу всесвіту, то щось близьке до того. Львову бракує попри все решту ріки. Я роздумувала про циклічність і разом з тим неповторність. Все вже колись було, але кожна секунда унікальна. Над водою зависла тиша буднього зимового дня міста. Я подумала, що всі міста і села, які люблю мають ріку - Кваси, Сколе, Стрий, Ужгород, Рахів, Воловець, Міжгір'я, Ворохта, Верховина, Косів. А тепер і Мукачево. Мукачево легко любити. Воно затишне і просте.
![]() |
р. Латориця |
За яких пів години він з'явився на горі, оточений кварталом невеличких будиночків.
До речі, по Мукачево бродила сама. Часом краще їздити кудись самій, щоб мати більше часу на роздуми і ні з ким не домовлятись - йти туди, тоді і стільки скільки хочеш. Нікому нічого не пояснювати, не відповідати. Мовчати скільки захочеш. Їсти і пити де подобається. Мімікрувати під місцевого жителя, або навпаки не приховувати того, що ти не звідси.
Хто ще не пробував - раджу скататись хоч в якесь нове місце самостійно
І нарешті дороговказ до штурму замкової гори. Температура біля нуля, але всеодно, як то завше тут - тепліше і суб'єктивно приємніше переживається ніж у Львові.
На підйомі до замку ще якийсь костел. З годинником. Взагалі в Мукачево - багато споруд різного призначення з годинниками. Ніде більше такого не бачила. Тішить - що всі історичні споруди відреставровані. Якихось зовсім плачевних об'єктів дорогою не траплялось.
До Замку веде крута дорога. На ній один дядько продавав різні картини. Пропонував мені купити, мало не по собівартості. Я звісно не проти допомогти людям мистецтва, але вішати мені картину ніде, та і перспектива ще два дні з нею носитись в руках не приваблювала.
Купую квиток на вході в касі - він схожий на чек, але має великий штрихкод, який зчитує спеціальний датчик на турнікеті. Нанотехнології!
Зразу ж за касою - плакат з короткою довідковою інформацією про замок.
І ще один
Взагалі тут досить багато різноманітних інформаційних табличок, пам'ятних дошок, роздрукованих текстів з короткою довідкою, тому можна скласти собі досить повне уявлення про історію замку, не залучаючи екскурсовода.
Сам замок такий як я люблю - "замок-замок". З вежами, з бастіонами, побудований з природного місцевого каменю, зі складною композицією і різними рівнями, численними галереями, переходами, відгалуженнями, коридорчиками та закапелками. Бродити тут - наче великий квест і ніколи не знаєш, що знайдеш на наступному кроці.
Середній замок |
В окремих приміщеннях зачаїлись сувенірні крамниці де окрім традиційного сувенірного краму - магнітиків, карт, буклетиків, бус і т.д. можна також випити каву, або чай, сфотографуватись в костюмі за окрему плату. Знайшла також декілька приватних експозицій з окремою платою за вхід.
Але і без приватних експозицій - є що подивитись. Сподобалось - що багато приміщень просто відчинені. Це додавало відчуття пригоди. Але навіть на вулиці є на що подивитись - наприклад колодязь)
Макет замку, який дозволяє більш чітко уявити, як він збудований
В одному з закапелків - причаїлась експозиція етнографічна. Для мене особливо цікава - не часто трапляється можливість такі речі побачити.
Ось наприклад - закарпатські білі сердаки, подекуди прикрашені чорним оксамитом і повністю вишитий жіночий киптарик. Фантастика.
Також представлені типові для Закарпаття сорочки, подано короткі відомості про традиційний одяг регіону, та окремих його частин.
Унікальний крій, схеми і спосіб розміщення вишивки на одязі Закарпаття ні з чим не сплутаєш. Тільки погляньте - які взори, яка робота, яка фантазія!
До речі, що знову ж таки приємно - на експозиції нікого не було. Експонати у вільному доступі, окрім окремих розміщених за склом, що дозволило зробити такі докладні фото. Єдиний мінус, що світла там не було, лише з вікна.
Поруч знайшла ще один інформаційний плакат з зазначенням must-see місць і зрозуміла, що фактично вже всі побачила. Мукачево насправді невелике і це цілком реально - оглянути основні місця за один день. Якби приїхати ще дещо раніше і мати часу світлового дня, хоч би 8-9 годин - то можна навіть у всі костели зазирнути досередини. Я просто не дуже цікавлюсь такого типу архітектурою, тому свідомо це пропускала.
На Закарпатті - добре в будь-яку пору року. Питання лише в кількості світлових годин. Тому для особливо прецезійних дослідників-мандрівників - раджу приїхати ближче до літа.
Тим не менш - рослини тут і зараз думають, що то весна. От наприклад верба гілки якої сягали одного з бастіонів, на який я вийшла
Поки блукала серед мурів - бачила декілька екскурсій. Звісно - екскурсоводи подавали достатньо багато інформації, планували для туристів насичену програму. Проте це призводило до того - що часу відведеного на замок в них було насправді менше, ніж у мене. А вільного часу - ще менше. Тому позаглядати в загадкові приховані коридорчики вони точно не могли. А як на мене - це чи не найцікавіше)
Гармата |
Ілона Зріні і Ференц ІІ Ракоці в дитинстві |
Купол церкви |
отакий цікавий портал до сходів |
Сходами від церкви нагору - потрапила на експозицію картин Закарпатських художників. Подаю тут кілька пейзажів, які найбільше сподобались.
Серед закапелків знайшла також кімнату, яка на мою думку - чи не найгірше в цілому замку виглядала. Загалом експозиції всі дуже добрі - але жахливого вигляду чучела з товстим шаром пилу - зовсім не сипатичні.
Кімната має представляти серед іншого - фауну краю.
Загалом на Замок - я витратила приблизно пів дня, при чому оглянула 80% всього, що там є - тобто по факту більшість, не враховуючи приватні експозиції, вхід на які потребував окремої плати, та одного чи двох залів, які були зачинені. Також не потрапила на один бастіон - бо вхід туди з якихось причин теж був зачинений. А взагалі - я почала підмерзати вже і хотілось їсти, бо окрім сніданку вдома я ще нічого не їла. Та і час спливав - мене ще чекала дорога до Ужгорода. І я хотіла встигнути на електричку, тому час було спускатись. Телефон майже повністю розрядився - і я була позбавлена допомоги Google-maps, тому йшла переважно по інтуїції. Вже біля самого вокзалу запитала одного старшого пана куди далі. Виявилось, що він теж йде на вокзал. Дуже приємний дядечко російськомовний.
Я якраз встигла придбати квиток, підзарядити на 10% телефон і сіла в електричку.
З запланованого на візит в Мукачево - не втрапила хіба в одну стару кафешку, про яку прочитала в інтернеті і яка мала б бути десь одразу під замком, бо вже не було часу її шукати. Але то не біда - буде привід приїхати ще раз в тепліший час року :).
Мукачево сподобалось, але попереду чекав Ужгород - який мені подобається більше.
Сонячне Закарпаття було цього разу не таким сонячним, проте все одно - чудовим.
Продовження подорожі в Ужгороді читайте тут: Ужгород, Siberian Sun, ботани and Love (7-9 грудня 2016)
Ще багато цікавого!
Немає коментарів:
Дописати коментар